Trh s mobilnými zariadeniami je známy svojím rapídnym rastom, tablety a smartfóny sú čoraz populárnejšie nie len u mladšej generácie.
Možnosť pripojenia na Internet prakticky kdekoľvek a kedykoľvek v dnešnej dobe využívajú aj pracujúci ľudia, ktorí môžu čas v dopravných prostriedkoch tráviť efektívnejšie ako v minulosti, keďže technika čiastočne nahrádza domácu inteligentnú kanceláriu. Namiesto trávenia času doma na pohovke môže byť práca hotová počas cestovania. S rozširovaním a zdokonaľovaním bezdrôtových sietí sa dá predpokladať, že trh budú zaplavovať stále výkonnejšie a rýchlejšie výdobytky modernej techniky, ktorá sa stále viac sústredí aj na herný segment.

Hry pre mobilné zariadenia boli ešte pred niekoľkými rokmi málo lukratívnym spektrom s obmedzenými možnosťami, no dynamika vývoja s výsledným zvyšovaním výkonov prenosných technologických pomôcok spôsobila, že dostupnosť a hlavne kvalita hier sa začala rapídne zvyšovať. Nemálo k tomu prispeli viaceré spoločnosti, vrátane známej Nvidie, ktorá sa v jednom zo svojich oddelení začala venovať aj mobilným grafickým procesorom.


Android stále vedie

Podiel na trhu s mobilnou elektronikou vedú aj naďalej prenosné zariadenia s operačným systémom od Google Android. Ich množstvo stále stúpa, rastúcu tendenciu v predajnosti si udržali aj v poslednom kvartáli roku 2014. Ich ceny sú naozaj rôzne v závislosti od toho, na čo užívateľ produkt využíva, no vzhľadom na to, že v tomto prípade ide o hernú zábavu, tablety ponúkajúce dostatok výkonu sú samozrejme drahšie. Cena je ovplyvnená aj veľkosťou displeja, dnešný štandard sa pohybuje pri hranici ôsmych až deviatich palcov, hoci v obchodoch nájdete aj väčšie či menšie tablety.


Štvorica najlepších
Na to, aby záujemca zistil, či je výkon ním vybraného zariadenia dostatočný na bezproblémovú prevádzku aj najnáročnejších hier, slúžia testy a ich výsledky, ktoré napovedajú viac ako dosť o vhodnosti tabletu na hry. Najvyššie skóre v teste zvanom 3DMark Unlimited zaznamenal tablet od spomínanej spoločnosti Nvidia s názvom Shield. Samotný stroj nepatrí medzi najdrahšie na trhu a preto je celkom vhodným kandidátom nie len na zábavu vo forme najnáročnejších hier, ale aj na aplikácie s menšou záťažou, napríklad na Pokerstars Mobile Poker. Tá pobeží bez problémov aj na lacnejších zariadeniach.

Druhý najvyšší počet bodov v imaginárnom rebríčku nazberal tablet Google Nexus 9, ktorý podobne ako spomínaný Shield využíva čip od Nvidie, konkrétne ide o Nvidia Tegra K1, teda rovnaký ako v prípade Shieldu. Výrobok od Google zaostal o viac ako dvetisíc bodov, čo dokazuje, že tablet priamo z dielne Nvidie má optimálnejšie vyladený hardvér a softvér. Problémom pre slovenského užívateľa je fakt, že spoločnosť Google svoje tablety do našej krajiny zatiaľ nedistribuuje, kúpiť sa síce dá, no za veľmi vysokú cenu.O niečo menej bodov v teste zaznamenal ďalší produkt veľkej spoločnosti, konkrétne ide o Amazon Kindle Fire 8,9, model z roku 2014. Ako už názov naznačil, tento tablet pochádza od amerického internetového gigantu Amazon, podobne ako vyššie spomínané sa môže pochváliť bohatou výbavou a dostatkom výkonu, no aj tu opäť platí to, čo o Google – Amazon svoje tablety na Slovensku zatiaľ nepredáva. Na druhej strane je fakt, že jeho cena v zahraničí je mierne vyššia ako napríklad u Nvidia Shield, pričom ponúka nižší výkon, takže výhodnejšia by bola kúpa druhého spomínaného.

Trochu odlišný prístup má k svojim výrobkom japonská firma Sony, ktorá so svojím tabletom Z2 s veľkosťou displeja 10 palcov zašla vo funkciách ešte ďalej. Výkonovo sa síce nedoťahuje na Shield, no ponúka niečo, čo ani jeden z doteraz spomenutých zariadení k dispozícii nemá – Z2 je totiž vodovzdorný. Vlhkosti a mokrote dokáže odolávať maximálne 30 minút, takže pokiaľ trávite vo vani dlhší čas, práve tento tablet vám príde vhod. Ak si užívateľ dáva pozor, Z2 sa nič nestane. Okrem toho ponúkne aj o jednu tretinu väčšiu kapacitu pamäte ako konkurencia, hoci jeho čip je predsa len o čosi pomalší.


Konkurencia z CupertinaVýrobky americkej firmy Apple sú samozrejme samostatnou kategóriou, ich cena je síce v niektorých prípadoch vyššia ako u tabletov s operačným systémom Android, no ich najnovší iOS 8 je stabilnejší, vyváženejší a v mnohých prípadoch rýchlejší. Hier je v online obchode App Store neúrekom, každá z nich vám na najnovších modeloch pôjde zaručene a bez problémov, všetky sú totiž optimalizované a podliehajú aj kontrole od Apple.


Ktoré hry?

Výber herného žánra je samozrejme u každého individuálny, niekto si rád oddýchne pri akčnejších hrách, niekto pri pokri a ďalší zasa rád strávi svoj čas pri viac kreatívnych, no nemenej zaujímavých tituloch. V prípade Androidu je pre zážitok z kvalitného grafického spracovania známa a vhodná séria Asphalt, prípadne Modern Combat alebo The Monument Valley. Všetky tieto tri tituly sú dostupné nie len pre mobilné zariadenia s iOS, ale aj pre tie aj s Androidom, čo je samozrejme veľkou výhodou. Ak máte záujem aj o ďalšie podobné aplikácie, v online obchodoch si stačí prezrieť rebríčky najpopulárnejších alebo najpredávanejších hier, čo vám môže slúžiť pri orientácii na trhu. Jedno je isté – hry a zariadenia im prispôsobené sa rozvíjajú veľmi rýchlo a ich rapídny vývoj sa dá predpokladať aj v roku 2015.