Idú vám oči hore, keď ráno pomáhate vášmu školákovi s taškou do školy? Poďte sa s nami pozrieť, čo môžete urobiť, aby ruksak nepripomínal činku z posilňovne. Ak postrážite týchto 6 vecí, budete mať istotu, že ste spravili všetko pre to, aby sa chrbát vášho dieťaťa správne vyvíjal.


Celková váha? Nie viacej než 15 %

Dajte pozor na celkovú záťaž, ktorú dieťa na chrbte nosí. 3 z 10 školákov totiž doslova ťahá do školy batoh, ktorý je ťažší než 33 % ich telesnej hmotnosti. A to je pre chrbticu skutočne nadmerná záťaž. Ideálne by sa váha tašky mala pohybovať okolo 10 %, no nikdy nesmie prekročiť 15 % hmotnosti dieťaťa.


Aj hmotnosť prázdneho batohu robí veľa

Ak chcete, aby sa detská chrbtica správne vyvíjala, je treba postrážiť aj váhu samotnej tašky. Školský batoh by podľa starej normy mal na prvom stupni vážiť maximálne 1200 gramov, na druhom stupni by jeho hmotnosť nemala byť väčšia než 1400 gramov.


Pásy a popruhy záťaž rovnomerne rozložia

Detskému chrbtu uľaví aj systém popruhov, ktoré rovnomerne rozložia váhu ruksaku. Ergonomicky tvarované polstrovanie je len jednou z dôležitých vecí. Tou ďalšou je šírka. Že by vás nenapadlo, že aj na niečo také existujú normy? Minimálna šírka je 45 milimetrov. Kvalitné školské tašky ale majú popruhy široké aj 65 milimetrov. Ak má batoh navyše aj hrudný pás, máte vyhrané.


Certifikát kvality hovorí za všetko

Zaujímajte sa aj o to, kto batoh vyrobil. To vám veľa napovie o jeho ďalších vlastnostiach. Ak kúpite tašku na tržnici, je takmer na sto percent isté, že nebude vôbec vyhovovať normám. Síce ušetríte, ale na druhú stranu ohrozíte vývoj chrbtice toho, kto bude batoh nosiť. Najlepšou voľbou je preto školský ruksak s certifikátom kvality.


Voda do fľaše? Kľudne až v škole

Pol kila až kilo ušetríte, ak vaše dieťa nebude ťahať v batohu plnú fľašu na pitie. Nie, nebojte sa. Nechceme vám povedať, že by ratolesť mala v škole ostať o smädu. Existuje jednoduché riešenie, a tým je do fľaše dávať iba sirup. Vodu si zvládne napustiť v škole samo aj malé dieťa.


Ťažké veci ukladajte blízko chrbta

Pre dospelého to znie ako samozrejmosť, no malé dieťa nerozmýšľa o tom, ako ukladá veci do ruksaku. Mali by ste svojmu školákovi vysvetliť, že ťažké veci ako knižky, učebnice a veľké zošity patria čo najbližšie k chrbtu. Naopak peračník, oblečenie a drobnosti ho naučte odkladať dopredu.

TIP: Kúpili ste ten najlepší batoh? Dávate pozor, či dieťa do tašky neukladá zbytočné veci? Všetko toto bude málo, ak malý školák nenosí tašku, ako má. Povedzte mu preto, že školský ruksak je treba vždy nosiť na oboch ramenách so správne zapnutými popruhmi.