Stolička je vybavenie, na ktorom sa rozhodne nevyplatí šetriť, zvlášť rozhodne nie v pracovni. A to ani tie domáce. Stolička by mala byť v prvom rade vybavená nastaviteľnými područkami a mechanizmom pre reguláciu výšky sedadla.. Pri drahších typoch je napokon možné regulovať i hĺbku sedadla, uhol chrbtovej opierky a intenzitu bedrového prítlaku, ktorý zaistí zdravé a vzpriamené sedenie.

Bedrová opierka musí mať regulovateľnú výšku, ideálne medzi druhým a štvrtým stavcom. Výška opierky napokon nesmie presahovať oblasť lopatiek. Pre dlhé sedenie je vhodná tiež ergonomicky tvarovaná a výškovo nastaviteľná hlavová opierka. Pozornosť venujme i sedadlu, ktoré by malo byť anatomicky prispôsobené a dostatočne široké. Ako základ pri nastavovaní stoličky napokon postačí toto pravidlo: chodidla sa dotýkajú celou plochou podlahy a kolena zvierajú pravý uhol.

Stabilitu stoličky zaistí niekoľkoramenná podnož na kolieskach, ktorej by však mali odpovedať materiálu podlahy. Napríklad po koberci budú sa najlepšie pohybovať tvrdé plastové kolieska. Na drevo sa hodia špeciálne mäkké kolieska, ktoré ochránia podlahu pred poškriabaním. Dôležité je tiež zvoliť správne materiál. Napríklad koža a koženka síce pôsobia luxusným dojmem, ale v teplejších dňoch nemusia byť príjemné. Pri výbere čalúnenia sa zajímajme tiež o to, aká je odolnosť proti oderu, stálofarebnosť a či materiál takzvane nežmolkovatie. Príjemnou zmenou po dlhom sedení môže byť zdravotný balón, ktorý je možné kúpiť v rôznych veľkostiach podľa výšky užívateľa.

Foto zdroj: Hülsta