Určite to dobre poznáte, ranné vstávanie, každodenné cestovanie do práce, či prší alebo sneží, skoro každý deň to isté. Potom osem hodín (možno i viac) v tej istej kancelárii a napokon cesta naspäť domov. Pre väčšinu ľudí je toto opis každodennej rutiny. Ak patríte medzi nich, určite ste si už veľakrát povzdychli, aké by to asi bolo pracovať z domu. Domáca pracovňa má mnoho výhod, no ako si povieme ďalej, nie je vhodná pre každého.

V prvom rade potrebuje mať človek, ktorý chce pracovať z pohodlia domova, veľmi dobrý „time management“ a samozrejme silnú vôľu. Bez týchto dvoch faktorov to asi nepôjde tak ľahko. Keď totiž pracujete v kancelárii, máte pevne stanovenú pracovnú dobu (aspoň väčšinou) a ste prinútený ráno vstať a do práce sa dostaviť. Pri domácej pracovni takáto nutnosť odpadá, no ak chcete všetko stihnúť, skorému vstávaniu sa nevyhnete.

Druhým dôležitým faktorom je, že v kancelárii väčšinou pracujete v kolektíve, ste neustále v kontakte s ľuďmi, komunikujete. Ak sa zrazu ocitnete v prostredí domácej pracovne, môže Vám práve toto už čoskoro chýbať a bude to pre vás znamenať neprekonateľný problém.

Aby sme sa ale dostali aj k samotnému zariadeniu domácej pracovne, je potrebné si uvedomiť, koľko času v nej budeme tráviť a ako efektívne tento čas chceme stráviť. Veľa ľudí si totiž naivne myslí, že práca z domu znamená automaticky nohy na stole pred televízorom a s laptopom na kolenách či ležanie v posteli. Takto sa síce pracovať dá, ale efektivita bude veľmi nízka.

Najdôležitejšie je striktné oddelenie pracovných priestorov od tých ostatných. To nie je problém ani v prípade, že nemáte v dome či byte miestnosť navyše, pretože aj v obyčajnej spáľni sa dá vytvoriť priestor/kút, kde budete mať pracovný stôl, stoličku a materiály čisto určené k práci. Ak sa vám podarí zásadne oddeliť pracovný život od toho súkromného, máte takmer vyhrané.

Ale iba takmer, pretože kancelárske stoličky, pracovné stoly a počítače ešte nezaručujú, že Váš prístup v prostredí domova bude čisto profesionálny a pracovný. Práca z domu je teda hlavne o psychike a vôli, preto si musíte dobre zvážiť, či ste naozaj pripravený pracovať z domu, aby vám to v budúcnosti neprinieslo viac problémov ako úžitku..

ZDROJ: www.manutan.sk
FOTO: hgtv.com